Burçlardan yıldız haritalarına astroloji

Hadi kabul edelim; astrolojiye inansak da inanmasak da çoğumuz, hatırlamadığımız çocukluk yaşlarından beri, burçları ve özelliklerini merak ederiz. Hemen hepimiz ortaokul ya da lise çağlarında hoşlandığımızı düşündüğümüz ya da platonik aşk hissettiğimiz birinin burcunu merak etmişizdir. Kendi burcumuz ile o burcun ilişki durumuna bakarak bir sonuç elde etmeye çalışmışızdır.

Bir şekilde, burçların karakterlere etkileri üzerine (nereden geldiğini bile hatırlamadığımız) az çok bilgimiz vardır. “Bana burcunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”ciler de vardır tabii etrafta. Yeni tanıştığımız insanların, “Burcun ne?” soruları ile karşılaşırız. Gazete ve dergilerde burçların günlük ya da haftalık olarak yorumlandığı köşeler vardır. Özetle aslında burçlar hep gündemdedir ama bu alanda artık yeni bir moda var: Yıldız haritaları…

Dünyada pek çok ünlünün de dahil olduğu bu yeni akım, gezegenlerin konumunun bireyler üzerinde etkileri olduğunu iddia ediyor ve bu etkileri yorumluyor.  Hatta yıldız haritası yorumlarına göre yaşayan insanlar var. Ben de bu konuya uzak birisi olarak  astroloji ile ilgili merak edildiğini düşündüğüm soruları sevgili arkadaşım Astrolog Nur Banu Telci Çetiner’e yönelttim.

DSC06650-1 (1) (1)
Nur Banu Telci Çetiner

 TDK’ya (Türk Dil Kurumu’na) göre astrolojinin tanımı ‘yıldız falcılığı’ olarak geçiyor. Siz nasıl tanımlıyorsunuz? Genelde astroloji ve fal birbirine benzer gibi görünüyor.

Öncelikle Astroloji bir öngörü sistemi… Herhangi bir hissiyatla uygulanan bir sistem değil. Nasıl öngörü? İşte bu sene 15 Mayıs’ta Uranüs Boğa burcuna geçecek. Uranüs daha önce Boğa burcundayken neler olmuş? Bunları bir inceliyoruz, o açıları, o bilgileri aldıktan sonra bu sene neler olabileceğine ilişkin öngörülerde bulunuyoruz. “Kova burcu özgürlüğüne düşkündür, Aslan burcu yöneticidir, Boğa burcu yemeyi sever, Koç burcu tez canlıdır” demek bir öngörüdür. Gelen bilgilerin çıktılarıdır. Fal ise kişinin hissine kalmış, kişi hisleri ile size bilgi veriyor. Siz o bilgilerle birlikte aslında olmasa bile o tohumu alıp o tohumun çiçek açmasını sağlıyorsunuz. Buna kendimce bir örnek veriyorum, şimdi sizin bir tarlanız var: Tarlada, sümbül, gül, menekşe hepsi yetişebilir ama falcıya gidiyorsunuz ve falcı size diyor ki “Senin tarlanda sadece mimoza yetişir.” Bilinç de o bilgiyi alıp, o şekilde olması için imkanları sağlıyor. Kişi kodladığı ve sizi yönlendirdiği için siz o şekilde olmasını sağlıyorsunuz.

Astroloji ise; “Şu gezegenle bu gezegen bir araya geldiğinde şöyle olur, dikkat edelim!” gibi şeyler söylüyor. Sörf yapanlar bahseder: Rüzgarı karşına değil arkana alman gerekir. Astroloji gökyüzündeki enerjilerin bize yansımasını gösteriyor. Gökyüzünde çatışma enerjisi varsa eğer, gidip de biriyle tartışmaya girmeye gerek yok. Bu sene özellikle yaz aylarında Mars geri hareket yapacak. (Mars Retro tarihi 26 Haziran – 27 Ağustos) Mars geri hareket yaparken tartışmalardan kaçınmak lazım.

Yıldız haritası; kişinin doğduğu, gün ve saate göre belirleniyor değil mi?
Evet, yer de önemli…

Şimdi bu durumda artık doğumların çoğu sezeryan ile olduğuna ve sezaryanların çoğunu da doktorların konferans günü ya da hastanede bulunup bulunmama durumu belirlendiğine göre, bu doğacak olan kişinin doğum saatini, gününü ve dolaylı olarak da burcunu değiştirmek olmuyor mu? Son haberlere göre, 14 Şubat’ta pek çok hamile o gün doğurmak istediği için hastanelere akın etmiş.

Çok güzel bir soru. Evet, Kişi Akrep olacağına Terazi oluyor mesela ama bence bu biraz kadere giriyor. Bu benim de üzerinde uzun süre düşündüğüm bir konu ama şuna inanıyorum: Allah istemeden biz insanlar hareket edemiyoruz. Bir kaderimiz ve özgür irademiz var ama bu kadere giriyor. Anne ve doktor bu tarihi belirlese de aslında o doğacak kişinin kaderi. Zaten doğacağı gün ve saat o. Onlar doğmaları gereken zamanda doğmaları gereken yerde doğuyor. Kimse kutsal matematiği bozamıyor. İnsanların isimlerinin bile koyan ebeveynin kulağına üflendiğine inanıyorum. Aslında kimse çocukların geleceği ile oynamıyor. Hepsi doğması gereken yerde doğması gereken zamanda doğuyor. Biz bozduğumuzu zannediyoruz.

Yıldız haritaları insanlara neler gösteriyor? Sonuçta hiç bir kesinliği yok ve bir öngörüde bulunuyorsunuz, bir tarih vererek. Bu tahminler, insanları karamsarlığa düşürebilir ya da gereksiz bir umut aşılayabilir belki. Örneğin bir tarih vererek kişiye o tarihte şanslı olacağını söylüyorsunuz ama kişi tam tersi bir durumla karşılaşabilir.

Yıldız haritaları bence kullanım kılavuzu… Gelen buzdolabının kutusundan kullanım kılavuzunu çıkarsak belki fazla yorulmadan daha rahat edeceğiz. “Banu’nun nelere yatkınlığı var, nelere yok?” Ben doğum haritamdan kendimi görebiliyorum. Yatkınlığım olmadığı konularda mı uğraşayım yoksa yatkınlığım olan konulara mı yöneleyim?

Kolaylaştırıcı diyorsun yani…

Aynen öyle kolaylaştırıcı… Biz bu farkındalığa 40’lı 50’li yaşlarda da varabiliriz daha erken yaşlarda da varabiliriz. Anne baba olarak çocuğumuzu yönetmeyelim ama haritasına baktırıp bir köşeye koyalım. Gerekirse bir alternatif olarak ortaya çıkaralım.

Olumlu yorumlar, insanlarda umut oluşturup, geri dönüşü olumsuz olduysa faturası size patlayabilir. “Ama siz iyi olacak demiştiniz, işimde battım” diye gelebilir örneğin kişi değil mi?

Evet, bir kişiye dedim ki “Şu tarihlerde bir iş değişikliği olacak”. Geldi: Şirket tarafından iş ile ilişiği kesilmiş. “Sen bana söylemiştin ama, şöyle oldu, böyle oldu!” diye geldi… Şu sözü çok severim bir kapı kapanmadan bir kapı açılmıştır zaten. Dedim ki “Açık bir kapı var mı bir bak bakalım…” Sonra bu bilgiyi aldı gitti, sordu ve aynı işin İzmir şubesinde görevlendirilmiş.

Her kadının soğan doğrayışı farklıdır. Her astroloğun da tarzı farklıdır. Astrolog için en iyisi dengede bilgi vermek. Önce kişiyi tanıyıp, kişi eğer korkuyorsa ona olumsuzlukları farklı bir dilde anlatabilmek lazım.

Susan Miller Astrolojinin ana kraliçesi olarak görülüyor. Örnek aldığınız isimler var mı bu alanda?

Evet Suzan Miller astrolojinin ilk markalarından biri… İnternet ve sosyal medya sayesinde yurt içinde ve yurt dışında olan tüm Astrologları takip etmeye, okumaya çalışıyorum. Örnek almaya gelince muhakkak takip ettikçe feyz aldığım olmuştur lakin ben biraz farklı bir bakış açısı ile Astroloji danışmanlığı sonrasında kişisel gelişim süreçlerinin de işlemesi için Astroloji + NLP + Nefes farkındalığı ile dönüşüm için destek olacak bir süreci paylaşıyorum. Hem kişilik olarak, hem de 20 yılın deneyim kazandırdığı perakende ve yazılım sektörü geçmişimden kaynaklı “çözüm odaklı biriyim”. Örnek olarak, doğum haritasını inceledik ve kişi dönüşüme hazır “Ne yapmalıyım, nasıl bir yol takip etmeliyim?” diye sorarsa, işte o zaman “çözüm için” diğer donanımlarla birlikte bu süreci takip ettiğim danışmanlarla bir yol haritası belirleyip, paylaşıyor ve yaşıyoruz.

Suistimale çok açık… İnsanların birbirini çok kolay kandırabileceği bir alan ya, birinin iyi bir astrolog olup olmadığını nasıl anlasın insanlar?

Bazı işlerde referans çok önemli… Özellikle de konu ‘görünmeyen’ olunca… Astroloji ile ilgili olarak ben ne kadar geçmişte saraylardaki öneminden bahsetsem de, yurt dışında üniversitede kürsüsü var desem de…  İnsanların farklı fikirleri var.

Atrolojik yorumlara inanmak ya da inanmamak kişiye özel bir tercih tabii. Üniversitedeki kürsü konusu  da biraz tartışmalı gibi. Bildiğim kadarı ile onlar sertifika programları…

İşte bu alanda referans, sosyal medyada bilinilirliğiniz, yazılarınız vb. devreye giriyor. Son olarak Astrolojiyi herkes “Kendi Kullanım Kılavuzu” olarak görüp, bir açsın, okusun. Yazılar öyle bildiğiniz kullanım kılavuzundaki gibi küçük küçük değil aksine büyük büyük harflerle, sembollerle, bizi bize anlatıyor… Astroloji aslında temel seviyede herkesin bilmesi gereken bir alan bence. Yol almak için avantajları kullanalım dezavantajları değil…

Şimdi bunların hepsi kişinin doğduğu gün ve tarih ile ilgili ya, doğduğu günü ve yılı bilmeyen bir çok insan var. Onların da bazıları belki burçlarını bilmek ve ona göre  hareket etmek istiyordur ama bunu yapamıyorlar. Onlar ne olacak peki? diye sorayım son olarak. Eskiden genelde doğumlar nüfusa geç yazdırılıyordu örneğin…

Doğduğun gün, yer, ay ve yıl bilgisini biliyorsan zaten kendin bulabiliyorsun. Bunları bilmeyenler için rektifikasyon diye bir çalışma var. Kişinin öngördüğü bir tarih varsa; mezuniyet tarihini biliyorsa ya da evlilik tahini, işe başlangıç ya da emeklilik tarihini biliyorsa yaklaşık bir tarih bulunabiliyor.

Hayatındaki çeşitli önemli tarihlere bakılarak yani öyle mi?

Evet, bu tarihler haritaya yerleştirilerek kişinin doğduğu gün ve saat bulunabiliyor. Indiana Jones filmlerinde vardır ya anahtarı bir ileri alır bir geri… Ona benziyor bu da…

WhatsApp chat